Undisputed är det mest intressanta boxningsspelet på väldigt många år och när Steel City Interactive tar genren in i boxningsringen tillsammans med Deep Silver har jag en förhoppning om att de ska ta tillbaka den in i finrummet igen.
Punch Out gick verkligen på knock när det lanserades till NES och är än idag ett av de allra bästa boxningsspelen. Sedan fick vi en uppföljare och när Ready 2 Rumble lanserades till Dreamcast blev jag återigen befäst i boxningsgenren. Det var emellertid först med EAs Fight Night-serie som jag föll för en mer verklighetsinriktad spelupplevelse i genren och nu har jag tagit reda på om Undisputed kan föra fanan vidare.

När jag skapat min karaktär och hoppar på karriärläget får jag skriva kontrakt och skapa ett team kring min lovande boxare. Jag anställer en sämre meriterad läkare som snart ska misslyckas med att sy ihop mina sår, en person som försöker ge mig de allra bästa motståndet och en tränare i de lägre skikten. Jag är förstås än så länge en så kallade ”nobody” som kliver in i ringen på det lokala gymmet där ingen direkt bryr sig om fighten.
Det gäller att lära försöka förutse motståndarens attacker, skydda huvudet, sidan av huvudet, eller mot slag i magen. Jag slår snart en vänsterjabb och en betydligt hårdare högerkrok och snart märker jag att ett sår börjar träda fram över min motståndares höga ögonbryn. Bataljerna kan skilja sig åt ordentligt, där motståndarna kan ha en ordentlig bredd kring fighting-stil. Någon kanske satsar på att slå tunga slag och gå på knock, medan andra mer satsar på att skydda sig och samla på sig en hög med poäng.

När min ranking stiger inom olika organisationer får jag också chansen att delta i betydligt viktigare fighter. Det kan röra sig om en titel-batalj, eller riktigt prestigefylld dust. Snart har jag lämnat det stillsamma gymmet och biljardhallen och får ge mig ut på en riktig arena med en publik i extas. Dessutom märker man att fighten är TV-sänd då kommentatorer följer den med ordentlig energi och jag känner verkligen hur viktigt det är att jag går vinnande ur striden. Snart kan jag även skriva kontrakt med en bättre manager, tränare och läkare och hela tiden ge mig en bättre fördel inför mina kommande fighter.
Vi följer också ett schema där vi får satsa på att antingen komma i form eller gå ned i vikt – så att vi kan hålla oss inom vår viktklass. Sedan – när vi valt en kommande motståndare – får vi ett antal dagar till att förbereda oss för bataljen. Vi kan då träna upp olika attribut, vila, gå på diet eller höja vårt kändisskap (som ger fördelar som möjlighet till bättre gym, bättre personal och så vidare) genom att exempelvis ”streama Undisputed” – ett kul inslag även om det bara är en text som förkunnar att detta sker. Jag hade gärna haft någon form av minispel här, men uppskattar ändå att det stora fokuset ligger på själva boxningen – det finns helt klart saker att tänka på runtomkring, men det är i ringen som det hela avgörs.

Det råder inte någon tvekan om att det är karriärläget som har varit det stora esset för Undisputed för mig personligen, men det finns också rankade och orankade matcher som man kan gå mot verkliga motståndare. Och jag ska ärligt säga att jag verkligen har försökt det sistnämnda, men har fått sådan däng att jag knappt vet vad jag heter även om jag valde att spela som den nästintill bristfria Muhammad Ali. Dessutom finns det tre stycken förbestämda fighter (som byts ut med jämna mellanrum) av olika svårighetsgrad att ta del av – mot en AI-motståndare – där man tävlar om att klättra på världsrankingen i form av högst poäng.
Det finns tillfällen då Undisputed lider av stuttering, bilden stannar till en liten, liten stund, men det kändes aldrig som att det var så illa att jag tappade kontrollen över min kommande aktion i ringen. Det är ett riktigt bra boxningsspel och det gläder mig något oerhört att det är en försäljningsmässig succé med över en miljon sålda exemplar världen över. Undisputed är ett riktigt bra boxningsspel och Steel City Interactive tar verkligen genren in i finrummet igen med en väldigt beroendeframkallande spelupplevelse i positiv bemärkelse.
Betyg: 8 av 10
Testat till PS5
Finns även till:
Xbox Series X/S
PC
Undisputed utvecklades av Steel City Interactive.