Ny filmisk trailer för Zanki Zero visar jordens undergång

Spike Chunsoft har släppt en ny trailer för det japanska rollspelet Zanki Zero: Last Beginning som är under utveckling till PlayStation 4 och PC.

Det handlar om en filmisk trailer som fokuserar på hur jorden gick under på en dag, och sekvenserna blandar ‘live action’ med spelsekvenser. Berättelsen skapas av författarna som skrivit berättelsen till Danganronpa-serien, så vi kan förvänta oss en riktigt skruvad story.

Zanki Zero: Last Beginning släpps till PlayStation 4 och PS Vita i Japan den 15 juli, medan rollspelet kommer till PlayStation 4 och PC här i väst. Vi har dock inte fått något släppdatum för Europa och Nordamerika.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.