The Witcher 3: Blood and Wine-expansionen inkluderar ny Gwent-lek

Igår publicerade vi ett gäng nya bilder på The Witcher 3: Wild Hunt-expansionen Blood and Wine, och nu avslöjar CD Projekt Red ny information om tilläggspaketet under en panel på Pax East. Studion kommer att inkludera en ny kortlek i Gwent-spelet tillsammans med expansionen, och det rör sig om fraktionen Skellige.

CD Projekt Red berättar om några av de nya korten, och det första av dessa heter ‘Mushroom.’ På kortet, som ni kan se nedan, hittar vi en bild på ett kranium från ett monster, där svampar växer upp ur skallen. Dessa kan användas till att göra Skelliges specialenhet ‘bererkers’ till björnar. Sedan hittar vi Drakkar för ‘siege’-raden samt specialkaraktären Madman Lugos.

Studion avslöjar också att samlarversionen av Blood and Wine kommer att inkludera fysiska versioner av Gwent-lekarna för fraktionerna Nilfgaard samt The Northern Realms.

Under panelen bad också CD Projekt Red åskådarna att skrika om de ville se en fristående mobilversion av Gwent-spelet och de lovade att plocka med sig en ljudinspelning till sina chefer i Warszawa. Undertecknad hoppas emellertid på en onlineversion via Playstation Store.

Nedan ser ni en bild (som blir större om du klickar på den) på fyra av korten i Skellige-fraktionen.

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.