Square Enix I Am Setsuna släpps i juli

Square Enix utannonserade sitt retrodoftande I Am Setsuna under mars, och nu får vi ett lanseringsdatum att se fram emot. Rollspelet, som influeras starkt av studions klassiska titlar som Chrono Trigger, kommer att släppas den 19 juli till Playstation 4 och PC.

I Am Setsuna är Square Enix-studion Tokyo RPG Factorys första spel, och det ska ta oss tillbaka till ”den gyllende RPG-eran.” I ett officiellt pressmeddelande beskriver företaget sitt rollspelsäventyr på det här sättet:

”I Am Setsuna berättar den dystra berättelsen om Setsuna, en ung kvinna med en otrolig kraft av inre styrka, och uppoffringarna hon måste göra för att rädda folket i sitt land. Spelarna kommer att få fördjupa sig i en känslomässig och oförglömlig berättelse av rent mod när Setsuna lämnar sin hemstad med sina livvakter på en resa till ett land långt, långt bort.”

I samband med utannonseringen av släppdatumet får vi även en video som ni kan kika på nedan.

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.