Square Enix Ishikawa Tomonori har avslöjat mer detaljer kring den enorma staden Altissia som kommer att husera i Final Fantasy XV som släpps till Playstation 4 och Xbox One under nästa år. Förutom att staden är så pass stor att till och med utvecklarna själva går vilse i den, så kommer vi att kunna ta en sightseeingtur med en gondol, besöka olika restauranger och stöta på flera ”unika karaktärer” när vi spatserar omkring i Altissia.
”Altissia har många olika varierade områden, så som flertalet caféer, skeppsburna marknadsplatser och parker etc. Staden är så pass stor att till och med utvecklarna går vilse ibland!
Spelaren har möjligheten att ta en lugn promenad igenom den komplexa labyrinten av gator, eller åka gondol för att se utsikten och det finns också nöjen som restauranger att besöka! Du kommer också att stöta på unika karaktärer när du utforskar gatorna.
”Så, vi har skapat mängder av olika saker att njuta av i Altissia och hoppas att alla ser fram emot ett besök!” skriver Tomonori.