Star Wars: Battlefront – öppen beta i oktober

Electronic Arts och Dice meddelar att alla som är sugna på Star Wars: Battlefront snart kommer att kunna testa betaversionen av onlineskjutaren. Testvarianten kommer att bli tillgänglig till alla berörda format – Playstation 4, Xbox One samt PC – och den drar igång i början av oktober.

Betaversionen kommer att ge oss möjligheten att strida tillsammans med upp till 39 andra krigssugna Star Wars-entusiaster i spelläget Walker Assault på planeten Hoth. Spelarna kommer att få möjlighet att svinga sina lasersvärd som Luke Skywalker samt Darth Vader – för den som väljer den mörka sidan.

Dessutom kommer vi att få testa på spelläget Survival Mission på Tatooine där vi kommer att få slåss vid sidan av en vän där målet är att försvara diverse objekt från fienden. Utöver detta får vi också tillgång till ytterligare ett spelläge kallat för Drop Zone, men det kommer Dice att berätta mer om när vi närmar oss oktober.

Star Wars: Battlefront släpps till Playstation 4, Xbox One och PC den 17 november.

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.