Showtime kommer att göra en tv-serie av Halo-varumärket. Detta bekräftas via Xbox Wire, och den första säsongen kommer att inkludera tio stycken avsnitt.
Episoderna kommer att klocka in på en timme vardera, och Kyle Killen (Awake) kommer att agera producent tillsammans med Rupert Wyatt (Rise of the Planet of the Apes) som kommer att regissera många avsnitt under den första säsongen.
Showtime berättar att de ämnar att anpassa tv-serien efter Halo-spelens gedigna historik, och den kommer att kretsa kring ”en episk konflikt under 2700-talet mellan mänskligheten och det utomjordiska hotet – Covenant,” seriens ikoniska fiender.
David Nevins, Showtimes VD, berättar att detta är deras mest ambitiösa tv-serie någonsin, och inspelningarna kommer att dra igång i början av 2019.
Den Halo-baserade tv-serien från Showtime kommer att produceras i samarbete med Amblin Television och 343 Industries, medan CBS Studios International kommer att distribuera serien världen över.