Inför E3 berättade Sony-chefen Andrew House att Playstation 4 Neo – eller PS4K som den också kallas – mycket riktigt är under utveckling, och nu har Playstation-bossen pratat om den kommande konsolen med The Guardian.
En av uppgifterna för Playstation 4 Neo är att förhindra spelarna från att byta till en kraftfullare PC.
”Traditionellt sett har en del av kärnpubliken gått tillbaka till en högpresterande PC vid någon tidpunkt eftersom att dessa är personer som vill ha den mest avancerade grafiken. Så det här är en fantastisk möjlighet för att få dem att stanna inom vårt ekosystem.”
House berättar också att Playstation 4 Neo ska fylla det tomrum som skapats efter att 4K-upplösningen börjat få fotfäste, och att konsolen huvudsakligen är ämnad för att spela upp spel i den upplösningen.