Uncharted 4: A Thief’s End (läs gärna recensionen) toppade den brittiska spelförsäljningstoppen under två veckor, men nu har Naughty Dogs äventyr puttats ned till en andraplacering. Istället är det Overwatch som toppar den förra veckans spelförsäljning i Storbritannien.
Overwatch-försäljningen resulterade i det snabbast sålda konsolspelet i Blizzards historia, och 46 procent av exemplaren såldes till Playstation 4, 36 procent till Xbox One och 18 procent till PC. Uncharted 4 lade sig på en andraplats, och i jämförelse med förra veckan sjönk försäljningen med 37 procent.
Nedan ser ni listan (som blir större om ni klickar på den) över de mest sålda spelen i Storbritannien under den förra veckan.
Källa: GFK Chart-Track och Ukie
