För ett tag sedan berättade Final Fantasy XV-regissören Hajime Tabata att de inte hade några planer för att implementera de söta små Moogles-karaktärerna i det kommande rollspelsäventyret, men att de skulle komma att ändra sig om efterfrågan var tillräckligt stor.
Nu är det dags att göra sin röst hörd, och det officiella japanska Twitter-kontot för Final Fantasy XV har startat en omröstning där spelarna kan rösta ‘ja’ eller ‘nej.’ Frågan är dock ställd på japanska, men det övre alternativet är ‘ja’ och det undre är ‘nej.’
I skrivande stund har knappt 8000 valt att rösta i undersökningen, och ja-sidan leder med hela 87 procent. Square Enix lägger dock in en brasklapp där de säger att resultatet inte med säkerhet kommer att ”reflektera det slutgiltiga spelet.”