Shuei Yoshida – ”Markaden är inte hälsosam för PS Vita”

Playstation Vita blev aldrig den försäljningsmässiga succé som Sony hade hoppats på, även om formatet säljer bra i Japan. Under en frågestund på EGX i Birmingham fick Sony-chefen Shuei Yoshida frågan om hur framtiden ser ut för Playstation Vita, och han är inte särskilt positiv i sitt svar.

”Det är en tuff fråga, folk har mobiltelefoner och det är så enkelt att spela på smartphones, och många spel för smartphones är gratis, eller gratis i början,” sade Yoshida. ”Jag är själv ett stort fan av Playstation Vita, och vi arbetade väldigt hårt med att designa varje aspekt. Touch-baserade spel är väldigt roliga – det finns många spel med väldigt bra design. Men att också ha tillgång till stickor och knappar gör saker och ting annorlunda.”

”Så jag hoppas, precis som många av er, att denna kultur av spelbara portabla spel fortsätter, men klimatet är inte hälsosamt nu på grund av den stora dominansen av mobilt spelande.”

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.