
Många spel utannonseras ett eller två år innan de släpps på marknaden. Med Fallout 4 var emellertid fallet annorlunda, och när spelet som utannonserades tidigare i år fick lanseringsdatumet 10 november var det många som blev positivt överraskade.
Bethesdas Peter Hines berättar för Dualshockers att han helst av allt vill att spelen ska utannonseras så sent som möjligt i dess produktionscykel. Han menar att det blir ett större tryck på utvecklarstudion om det utannonseras tidigt, och många vill då se spelbara demo-versioner på olika spelmässor. Det tar lång tid att sätta ihop spelbara testversioner, och det krävs också en strategisk plan för att inkludera intressant material som inte heller får avslöja för mycket.
Själva varumärket Fallout 4 drar till sig stor uppmärksamhet, och denna strategi skulle inte fungera lika bra på mindre kända titlar. Hines berättar att varje spel och situation är unik, och menar att detta inte betyder att de kommer att använda sig av samma strategi för Bethesdas framtida spel.