
Visceral Games Steve Papoutsis avslöjar att den öppna Battlefield: Hardline-betan blev en rejäl succé. Trots att testversionen skulle ha släppts under hösten verkar inte förseningen ha påverkat intresset i någon negativ mening, och vi är givetvis glada över att Electronic Arts låter utvecklarna släppa sitt spel först när det är redo för allmänheten.
När beta-versionen av Battlefield: Hardline hittade ut på nätet den tredje februari blev det direkt en anstormning från spelarna, och efter att testversionen slutade igår har över hela fem miljoner spelare tagit del av den öppna betan.
Detta betyder att det var fler spelare som tog del av Battlefield: Hardline-betan än vad det var som testade Destiny när Bungie testade spelets servrar för allmänheten. Då var siffran 4,6 miljoner spelare, men vi ska ha i åtanke att Battlefield: Hardline även testades till PC, vilket inte gällde Destiny-betan.
Battlefield: Hardline släpps till Playstation 4, PS3, Xbox One, Xbox 360 samt PC den 19 mars.