Man skulle kunna tro att NASA använder sig av den allra senaste utrustningen, men det visar sig att de istället förlitar sig på den mest beprövade metoden. The Verge avslöjar att processorn i rymdfärjan New Horizon, som skickades ut i rymden under 2006, innehåller samma chipp som den nyss fyllda 20-åringen Playstation.
Alltså handlar det om samma processor som lät oss spela Xenogears, Metal Gear Solid och Resident Evil för första gången. Den tar inte bara hand om själva styrningen av farkosten som är på väg mot Pluto, och sedan ska vidare förbi det asteroidpackade Kuiperbältet, utan den används också för att skicka information till jorden.
Det rör sig alltså om den gamla beprövade MIPS 3000-processorn, som tydligen ska ha varit det allra pålitligaste för långa rymdfärder som NASA hade tillgång till under 2006.