
Sledgehammer har berättat att de kommer att ge sitt och Activisions Call of Duty: Advance Warfare (läs gärna recensionen) ett nytt rankat spelläge. Spelarna kommer att både kunna vinna och förlora poäng samtidigt som de får möjligheten att klättra genom sex olika divisioner.
Det rankade spelläget kommer att balanseras för att ge den jämnaste spelupplevelsen, och matcherna kommer att utspelas fyra mot fyra i spellägen som Hardpoint, Search and Destroy, CTF samt Uplink – alla med egna förutbestämda regler.
De som lyckas ta sig till den absolut högsta divisionen kommer att få benämningen ”masters” och de hundra bäst rankade spelarna inom varje kategori kommer att få kalla sig själva för ”grand masters.” Det krävs 100 poäng för att ta sig vidare till nästa nivå, och dessa samlar man på sig genom vinster, men man kan dessutom bli av med rankingpoängen lika lätt vid förlust.
Ranked Play, som spelläget kallas, kommer att bli tillgängligt den nionde januari.
En reaktion på ”Rankat spelläge till Call of Duty: Advanced Warfare”