Det kommer fler Titanfall-spel – trots att tvåan sålde under förväntan

Titanfall 2 sålde under förväntan, men det var inte så konstigt då det lanserades under samma period som kioskvältarna Battlefield 1 och Call of Duty: Infinite Warfare (se gärna videorecensionen).

Titanfall 2 är emellertid ett riktigt bra spel, men det betyder tyvärr inte att försäljningssiffrorna talar därefter. Under en intervju med Gamespot berättar Respawn Entertainments VD, Vince Zampella, att spelet ”sålde bra,” men att det ”kunde ha sålt bättre.”

”Spelet var lyckat, det sålde bra, men det sålde inte riktigt så bra som det skulle ha gjort. Kanske var det för det tighta schemat av stora släpp, det var en tuff tid för vår spellansering.”

Zampella berättar emellertid att vi kommer att få se fler spel i Titanfall-universumet.

”Det är viktigt för oss att hålla varumärket levande. Vi kommer att göra mer med Titanfall,” säger Zampella. ”Vi arbetar med några andra sker som inte har utannonserats ännu, men vi är väldigt måna om Titanfall-universumet.”

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.